A szexuális zavarok áttekintése: a pszichológia kiemelten foglalkozik ezzel a területtel, mivel a diszfunkciót kiváltó okok sok esetben lelki és nem szervi eredetűek.
Kategóriák
A szexuálitással kapcsolatos vizsgálataikat a szexuális szakpszichológusok 3 elkülönített kategóriában végzik*:
- szexuális zavarok: azaz a szexuális érdeklődés vagy válaszkészség normális mintázatának tartós, vagy visszatérő zavara
- nemi identitással kapcsolatos diszfória: egy spektrumot jelöl mindazok számára, akiknek valamilyen mértékben, egyszer, vagy többször inkongruens élményeik vannak saját biológiai nemükkel kapcsolatban.
- parafíliák: az érintett személyek egy adott társadalomban és kultúrában nemi szempontból szokatlannak tekintett élőlények, élettelen tárgyak, vagy mindennapi helyzetek iránt éreznek intenzív szexuális vonzalmat
A férfi és női szexuális zavar
Mit értünk alatta: a szexuális érdeklődés vagy válaszkészség normális mintázatának tartós, vagy visszatérő zavarát, mely meggátolja a kielégítő szexuális életet. Viszonylag gyakorta okozhat gondot, a nők több mint 40 százaléka, a férfiak 30 százaléka számol be valamilyen szintű diszfunkcióról az élete folyamán.
Bármely életkorban előfordulhat, de leggyakrabban a 40 és 65 év közöttieknél jelentkezik. Sokan szégyellnek beszélni a szexuális gondjaikról. Évekig szótlanul tűrhetik a helyzetet. Jobb esetben a háziorvoshoz, vagy szakorvoshoz fordulnak először az érintettek. Mások akik inkább a pszichológust keresik meg. A két szakma, a szakorvoslás és a szakpszichológia sok esetben együttműködik, mert ezen a területen a tünetek kialakulhatnak lelki indíttatásból is, de mint később meglátjuk, különféle szervi és hormonális problémák okozataként is.
Női szexuális zavar:
- Női szexuális érdeklődés/készenlét zavar (korábban hipoaktív szexuális vágy zavar és szexuális készenlét zavar)
- Női orgazmus zavar
- Genitális-medencei fájdalom/behatolási zavar (korábban diszpareunia és vaginizmus)
Férfi szexuális zavar:
- Férfi hipoaktív szexuális vágy zavar
- Erekciós zavar
- Idő előtti (korai) ejakuláció
- Késői ejakuláció
Ha Ön vagy partnere szexuális diszfunkciót tapasztal, valószínűleg érdemes egy pszichológiai konzultációra bejelentkeznie. A felmerülő kérdések, panaszok mentén érdemes meghatározni, milyen terápiás lépésekre lenne a leginkább szükség a jövőt illetően.
Tudjon meg többet a szexuális zavarokról:
– Mi okozza a szexuális diszfunkciót?
– A szexuális zavarok megelőzése
– A szexuális diszfunkció jelei és tünetei
– A szexuális diszfunkció diagnosztizálása
– A szexuális diszfunkció típusai
– A szexuális diszfunkció kezelése
* DSM-5 Referencia készikönyv a DSM-5 diagnosztikai kritériumaihoz