A szexuális zavarok megelőzése, a megbetegedések bizonyos típusainak kockázata csökkenthető. A munka és a szabadidő helyes beosztása elengedhetetlen a teljes élethez. Megmosolyogtatóan igaz a mondás Beatrice-től (Nagy Feró) miszerint a hétköznapok teljenek – „Nyolc óra munka, Nyolc óra pihenés, Nyolc óra szórakozás” – reményében.
A kiegyensúlyozott életmód alapja
- Rendszeres testmozgás, állóképesség megtartása
- Egészséges testsúly fenntartása, kiegyensúlyozott táplálkozás
- Figyeljünk az alkoholfogyasztásra!
- Kerüljük a drogokat!
- Kerüljük a dohányzást!
- Ha krónikus betegségben szenved, (magas vérnyomás, diabétesz) egészségügyi állapotát rendszeresen érdemes felülvizsgáltatnia
- Ha olyan gyógyszereket szed, amelyek szexuális diszfunkciót okozhatnak (mellékhatások) , kérdezze meg kezelőorvosát, hogy át lehet-e váltani egy másik gyógyszerre,
Ami az élet lelki oldalát illeti, azt hiszem ott nehezebb a dolgunk. Sokszor ösztönösen cselekszünk, vágyakozunk olyan helyzetek, személyek, akár anyagi javak iránt, melyekre nem feltétlenül lenne szükségünk. A kérdés az, hogy belátjuk-e miért alakít bennünket az élet olyanokká, amilyenekké válunk? Fontossági listát mindenképpen érdemes lenne felállítani.
Mitől vagyunk igazán boldogok?
Biztos, hogy a kiegyensúlyozottsághoz minden korosztály más és más életfeltételeknek örül. Elképzelhető, hogy a listákon átfedések vannak. Ha barátok között, minden hétvégén partiarcokkal körülvéve szórakozik az ember, elképzelhetően nem állja meg a dohányt, a füvet, az alkoholt. Lehet, hogy bírja majd. Lehet, hogy nem. Találkoztam már olyan fiatalemberrel is, aki ha felturbózta magát hétvégenként, a hétköznapokban biztosan nem tudott liftbe szállni az agorafóbiája miatt.
Olyanokról is tudok persze, akik biztos lakhatás, anyagi biztonság, szerető család mellett is elképesztően kontrollált életet élnek. Olyan partnerrel, akit csak a biztonság és a társadalmi elvárások miatt választanak. A párjuk gazdag, szép, jól kijönnek egymással. Még kimondani sem merik, hogy mégsem kielégítő a szex, pedig vágynak rá. Általában abban reménykedek, hogy a terápiás foglalkozásokon kiderítjük, hogy mi is a valós helyzet. A jó hír az, hogy nem feltétlenül borul minden. A másik fél korlátainak elfogadásával, azaz másságával mi magunk is alakulunk.
Példa: a hozzám bejelentkezett pár feszülten érkezett, ezért a későbbiekben külön-külön is meghallgattam őket. Intimitás hiánya, szexuális érdektelenség miatt kerestek fel, a férfi kezdeményezésére.
Két probléma rajzolódott ki:
- A hölgy mindent széthagyott a lakásban, és nem is emlékezett rá, hogy hol hagyta azokat (pl. lyukasztó, olló, stb. melyeknek adott helye volt az íróasztal fiókjában). A férfi partner dührohamot kapott, ha nem talált valamit, ezt szóvá is tette. A hölgy a stílus miatt sértődött meg, elismerte, hogy valójában gyerekkora óta figyelemzavaros, de bántotta, ahogyan ezt közlik vele.
- A hölgy arányos, kellemes, helyes nő volt, de inkább sportosan öltözködött. Igen nehezen derült ki, hogy a férfi szoknyát, magassarkút szívesebben látott volna rajta. Ha őszintén elmondja az igényeit a férfi, és nem azt közli vele, hogy “felvehetnél már magadra valami rendes cuccot is”, talán megértette volna a célzást. Ő ízlésesen öltözködött, ugyan már …
Tudjon meg többet a szexuális zavarokról :
– Szexuális zavarok áttekintése
– Mi okozza a szexuális zavart?
– A szexuális zavarok jelei és tünetei
– A szexuális diszfunkciók diagnosztizálása
– A szexuális zavarok típusai
– A szexuális zavarok kezelése