gyermekelhelyezés

Gyermekelhelyezés

Vannak olyan remek alkotások, melyek a válás, gyermekelhelyezés mozzanatait igen szemléletesen prezentálni tudják. Azt is persze, amit nem akarunk megélni –  ezért ajánlom megnézésre a Youtube-on is elérhető, Maisie tudja c. filmet.

A hétéves, már iskolába járó Maisie a szüleivel él együtt. A család rendezetlen, viszonyuk megtépázott, válás előtti a hangulat. A történet az Egyesült-Államokban, New-York egy polgári otthonában zajlik.

Maisie édesanyja egy másodvonalban dolgozó, idősödő rockzenész, az édesapa pedig Nagy-Britanniából származik, műkereskedéssel foglalkozik. A kapcsolatukat kikezdte az állandó veszekedés, szakmájukat nézve egyikőjük sem sikeres. Szépen berendezett lakást tartanak fent, a kislányt egy fiatal kedves bébiszitter neveli, amikor egyikőjük sincs otthon.
A két csalódott, boldogtalan ember egymásban keresi a sikertelenség okát, sokat veszekednek, majd úgy döntenek, hogy elválnak az útjaik. A gyermekelhelyezés miatt a harc még élesebbé válik, látjuk, hogy egy szakértő (feltehetően a kirendelt gyermekpszichológus) is vizsgálja a gyermek szülőkhöz való viszonyát. Ennek eredményeképpen az apának ítélik a gyermeket.

Az apa új lakást bérel, gyermekszobát alakít ki, és szinte berendezési tárgyként magával hozza élettársként Margót, a dadát is. Mint kiderül, az édesapával még a házasság alatt alakult ki a viszonyuk, így a férfi könnyen dönt az új házasságról, mintegy megkönnyebbülve, hogy élheti további a régi életformáját, mindennemű kötelezettségek nélkül.

A fiatal, csinos nő szereti a gyermeket, Maisie pedig feltétel nélkül fogadja el új, pótanyukaként, mindaddig, amíg rá nem jön, hogy a férfi tulajdonképpen őt is ugyanúgy elhanyagolja és magára hagyja, mint a saját gyermekét.

Susana, az édesanya is próbálja az életét rendezni. Összeköltözik egy jóképű, ám fiatalabb és egyszerűbb életvitelű, bárban dolgozó sráccal (Lincoln). Felfogad egy idősebb nevelőnőt azokra az időszakokra, amikor a gyermek nála tölti a láthatás idejét. Ajándékokkal halmozza el a kislányt, aki egyszerű bölcsességgel, csöndesen veszi tudomásul, hogy édesanyjának most sincs ideje rá, ugyanúgy, mint régen.
A kislány a két szülő között ingázik innentől, mivel sok esetben az édesanyjának kellene érte jönnie és átvinnie régi lakásukba. Maisie a zűrzavar ellenére igyekszik elfogadni a helyzetet. Szerencséjére a két, csupán magával törődő szülő mellett a fiatal pótapuka Lincoln is jó barátként, gyermeki lélekkel játszik Maisievel és hozza-viszi a gyermeket, amikor a partnere még arról is megfeledkezik, hogy elhozza az iskolából. A két fiatal „pótszülő”végül átveszi az igazi szülői szerepet, szeretettel és gondoskodva törődnek Maisievel. Kiderül, hogy vonzódnak egymáshoz és a film végére Maisie világosan jelzi, hogy kihez és hogyan akar kötődni ezentúl.

Gondolatok a gyermekvállalásról

Ki képes és alkalmas jó szülővé válni? Mindenképpen önismeret és belátás szükséges hozzá, akár családtervezési tanácsadáson is érdemes elgondolkodni a dolgon. A gyermekvállalás sok esetben lemondással jár, saját érdekeink háttérbe szorulhatnak, hiszen a gyermeknek nem csupán fizikai, hanem érzelmi igényei is vannak. Törődést igényel még egy kiskutya is, hát még egy gyermek? – szokták mondani. Ha nem tudunk rendszeres segítséget igénybe venni, nincs nagyszülő, nagynéni, aki mozgósítható, akkor csakis pár órás fizetett segítséget tudunk megengedni magunknak. A gyermek ráadásul minden életszakaszban másféle nevelési megközelítést igényel, a személyiségének és képességeinek függvényében. Igényli mind a két szülő figyelmét és közelségét, a meleg, együttműködő környezetet. A minta, melyet egy gyermek átörökít, hosszú generációkon keresztül fontos alapja a jól működő családmodellnek.

Válás előtt és közben

A válás utáni újrakezdés nem megy simán, átmenet nélkül. A kapcsolattartás elsősorban a gyermek érdekét szolgálja, még akkor is, ha az addigi tapasztalatok alapján a szülő érdemtelen a gyermek szeretetére. gyermekelhelyezés és magára hagyott gyermekek
A gyermeki szeretet akkor is jelen van, ha az egyik-vagy másik szülő nem mond igazat, vagy szenvedélybeteg, vagy éppen anyagi körülményei miatt nem tudja csak pár órára fogadni a gyermeket. Mindkét szülő azon kell dolgozzon, hogy megmaradjon egy lényegre törő, a gyermek érdekeit előtérbe helyező kommunikáció. Fontos, hogy a találkozások körülményeit a szülők megállapodásban rögzítsék, a gyermek érdekeit szem előtt tartva, megkímélve minden negatív hatástól.

Mediációs lehetőségek 1.
Egymás iránt érzett harag, a kommunikáció ellehetetlenülése és önismerethiány

Lehetőség lett volna a válás során mediációs segítséget nyújtani a szülőknek, mivel nem tudtak megegyezni a gyermek elhelyezése során. Emiatt a gyermeket feltehetően egy gyermekpszichológus vizsgálta meg, kiderítve, hol biztonságosabb a környezet a gyermek számára. Ilyenkor természetesen a családi mintázat és a családon belüli szerepek is fontos szerepet játszanak. Azt is lényeges kideríteni, hogy a gyermek kinél érzi magát biztonságosabban (és ez nem jelenti azt, hogy ezt a szülőt jobban szeretné) és kinek a körülményei és lehetőségei jobbak a gyermeknevelés szempontjából.

A két szülő életvitelének és a gyermek igényeinek a szembesítése fontos feladat lett volna, mivel később kiderült, hogy a szülők – mivel ők maguk nem akartak változni és változtatni az életsílusukon– olyan új élettársat kerestek magunknak, aki foglalkozni tudott (helyettük) a gyermekkel. Új partnereiket is félrevezették, mivel nem partnerként viselkedtek új párjukkal, hanem gyakorlatilag a dadus mellékszerepébe kényszerítették őket. Az édesapa már a válása előtt viszonyba keveredett a bébiszitterrel, akit később feleségül is vett, valószínűleg a gyermek nála lehetett előnyösebb helyzetben, hiszen szerette és elfogadta az őt gondozó Margót. Az édesanya pedig kétségbeesetten küzdött tovább, hogy ne vegyék el tőle a gyermeket – emiatt stabilitást próbált felmutatni egy simulékony, édesapa-pótló partner felmutatásával, akit nem szerelemből, hanem szándékosan választott. Kissé extrém módon, ajándékok felmutatásával és drámai számonkéréssel próbált kicsikarni a gyermekből némi elismerést és szeretetet, majd amikor ezt Maisie szótlanul szemlélte, kifakadt, mondván, hogy a gyermek nem szereti.

Mediációs lehetőségek 2.
Válás utáni nehézségek kezelése, gyermek veszélyeztetettsége

Maisie és az iskola: Maisie-vel foglalkozó pedagógusok (nálunk létezik a jelzőrendszer a Családsegítő Szolgálat) is elindíthattak volna egy kérést a családsegítő szervek felé, mivel kiderült, hogy a gyermekért több esetben sem jöttek a szülei, illetve magára hagyták, az átadás módja sem volt megengedhető, Maisie-t az anyja a bisztró előtt hagyja, nem száll ki az autóból, nem viszi be és adja át a pótpapának, a gyermek akár el is tűnhetett volna, ha egy alkalmazott nem viszi haza. Egymásra hárították a felelősséget, mondván ez a te időd, nem az én időm, stb. A gyermekelhelyezés, úgy mint a láthatás, nem lehetőségeket, hanem kötelességet is jelent. Mivel egyik fél sem tartotta be a megegyezést (mely szóban vagy írásban volt megkötve) a gyermek veszélyeztetetté vált. Gyakorlatilag mindkét szülő lemondott róla. Az apa sikertelen munkahelyi és párkapcsolati kudarcai miatt a gyermek nélkül szeretett volna visszaköltözni Nagy-Britanniába, az anya pedig új házasságon kívüli kapcsolatokkal próbálkozott felvidítani sikertelen életét.
Ilyen, és ehhez hasonló esetekben előfordul, hogy szükség van ellenőrzött kapcsolattartásra. Ezekben az esetekben különös odafigyelésre és körültekintésre van szükség.

A Családsegítő, amennyiben szükségét látja, mindkét fél számára mediációt, azon felül életviteli és nevelési tanácsadást biztosít, és amennyiben a felek között nem születik meg az együttműködő felelős viselkedés, akkor családlátogatásra, mediátor felkérésére is sor kerülhetett volna. Természetesen a gyakorlatban nagyon sok esetben jóra fordulnak a dolgok, mert a szülők érzik a „kényszerítés” erejét. Példák, a teljesség igénye nélkül:
• az egyik fél a másik felet a gyermekkel való kapcsolattartás ellehetetlenítésével bünteti
• az egyik fél állandóan és egyoldalúan módosítja vagy módosítani akarja a láthatási időblokkokat
• az egyik vagy mindkét fél nem gondoskodik a gyermek fizikai igényeiről (pl. iskolaszerek, könyvek, előírt vizsgálatok, stb) vagy érzelmileg elhanyagolja (magára hagyja, nem beszél vele, hibáztatja, stb)
• az egyik fél vagy mindkét fél veszélyezteti a gyermek testi épségét (felügyelet nélkül hagyja, olyan körülményeket teremt, mely nem adekvát a gyermek korát figyelembe véve)

Irodalom/forrás:
Maisie tudja (Teljes film) amerikai filmdráma (2012):
https://www.youtube.com/watch?v=kBlY0_D_brM
http://www.beszeljunk.hu/gyermekelhelyezes/
Freddie Strasser – Paul Randolph: Mediáció, a konfliktusmegoldás lélektana, Nyitott Könyvműhely Kiadó, 2005