A szexualitás egy bensőséges, érzékeny, nehezen kibeszélhető téma. Számíthat rá, hogy tisztelettudóan, együttérzően és diszkréten fogadjuk Önt. Beszélgetéssel, kérdésekkel, esetleg tesztekkel igyekszünk minél hamarabb kideríteni, hogy a probléma vezető okát milyen irányból közelítsük meg. A szexuális zavarok gyakoriak, emiatt nincs miért szégyenkeznie.
A nem eléggé kielégítő, nehézséget okozó szexuális élet a zavar típusától és okától függően különböző módon jelentkezhet. A szexuális zavarok okai sok esetben lelki okok, de sok esetben a hormonális vagy egészségügyi kérdések sem zárhatók ki.
A szexuális zavar jelei és tünetei a következők lehetnek:
Nőknél
– Szexuális vágy hiánya
– Nehézségek az izgalmi állapot elérésében
– Az orgazmus elérésének képtelensége
– Fájdalom a közösülés során
Férfiaknál
– Szexuális vágy hiánya
– Képtelenség az erekció elérésére vagy fenntartására
– Kései vagy elmaradt magömlés
– Korai magömlés
FAQ: azaz sűrűn feltett kérdések
K: Ha bármilyen szexuális zavar tüneteit észleli, kihez fordulhat?
V: Változó, amennyiben úgy érzi, hogy a probléma lelki eredetű lehet, akkor szexuál szakpszichológushoz forduljon először. Pl. egy konkrét, visszatérő betegség pl. krónikus húgyúti fertőzés miatti félelme negatívan befolyásolja a szexuális életét, mert fél a betegség kiújulásától. Sok esetben a nőgyógyász javasolja a pszichológus felkeresését, mert észrevehető a betegnél tapasztalt kétségbeesés és nyomott hangulat.
K: Miért van szükség szexuális témára szakosodott pszichológusra?
V: A szexuál szakpszichológus alapképzettsége szerint okleveles pszichológus (mesterképzés) és a ráépülő szakképzés során mélyül el a pszichológia egy speciális ágában. A szexuál szakpszichológus az urogenitális szervek anatómiájáról, egészségtanáról, kezeléséről, hormonrendszerünkről, genetikai berendezkedésünkről, a különféle gyógyszerek okozta mellékhatások veszélyeiről is tájékozott.
K: Mivel foglalkozik a szexuális medicina, miért van szükség ezen belül pszichológiai megközelítésre is? Az urogenitális szervek orvoslásával, kezelésével nők esetében a nőgyógyász/urológus, férfiak esetében andrológus/urológus szakorvos foglalkozik. A szexuál szakpszichológus az urogenitális terület diszfunkciójának lelki okaival foglalkozik.
K: Miben tud mást, esetleg többet nyújtani a szexuál szakpszichológus a klinikai szakpszichológusnál?
V: A klinikai szakpszichológus többnyire diagnosztizált, vagy diagnózist súroló mentális zavarokkal (pl. hangulatzavarok, személyiségzavarok, stb.) küzdő kliensek terápiáját végzi (pszichoterápia).
A szexuál szakpszichológus kimondottan a szexuális zavarok, meddőség, terhesség, változó kor, nemi identitászavarok, szexuális addikciók témakörét érintő problémák megoldásából indul ki. A két terület között átjárás van, hiszen sokszor a szexuális zavarok okai összefüggést mutatnak bizonyos mentális zavarokkal is.
A kérdés az, hogy pl. milyen fokú a szexuális zavart tapasztaló kliens szorongása, szükség van-e a mentális zavar terápiájára, esetleg gyógyszeres kiegészítő kezelésére, vagy elegendő lesz-e a relaxáció és/vagy kognitív fókuszú viselkedés megváltoztatása a szexuális funkció javítása érdekében?
K: Van-e remény arra, hogy a tapasztalt zavarok megszüntethetőek?
V: Megfelelő terápia alkalmazásával -> a legtöbb szexuális diszfunkcióhoz kapcsolódó helyzet javítható vagy gyógyítható.
Tudjon meg többet a szexuális zavarokról :
– A szexuális zavarok okai
– A szexuális zavarok megelőzése
– A szexuális zavarok diagnosztizálása
– A szexuális zavarok típusai
– A szexuális diszfunkciók kezelése